Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczystość V-tej rocznicy posadzenia "Dębu Pamięci" w Sadowej

Data publikacji 27.09.2014

Wczoraj na terenie Szkoły Podstawowej w Sadowej odbyła się uroczystość V-tej rocznicy posadzenia "Dębu Pamięci", w której uczestniczył Komendant Powiatowy Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego insp. Waldemar Perdion oraz Komendant Komisariatu Policji w Łomiankach nadkom. Tomasz Niedźwiedzki. Dąb Pamięci posadzony został w 2009 roku dla uhonorowania st. post. Policji Państwowej Michała Adamczyka zamordowanego przez NKWD w Twerze w 1940 roku. 11 listopada 2007 roku został awansowany przez Prezydenta RP do stopnia aspiranta.

Wczoraj na terenie Szkoły Podstawowej w Sadowej odbyła się uroczystość V-tej rocznicy posadzenia "Dębu Pamięci" upamiętniającego st. post. Policji Państwowej Michała Adamczyka zamordowanego w 1940 roku przez NKWD w Twerze (Miednoje). 11 listopada 2007 roku został awansowany przez Prezydenta RP do stopnia aspiranta. W uroczystości wziął udział również Komendant Powiatowy Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach insp. Waldemar Perdion, Komendant Komisariatu Policji w Łomiankach nadkom. Tomasz Niedźwiedzki oraz przedstawiciele Gabinetu Komendanta Głównego Policji, w tym mł. insp. Daniel Głowacz. Wśród zaproszonych gości była również córka asp. Michała Adamczyka - Pani Krystyna Krzyszkowiak.

Aspirant Michał Adamczyk urodził się 10 września 1903 roku w Warszawie. W wieku 17 lat brał udział w wojnie z bolszewikami. Służył w I Pułku Ułanów Krechowieckich, następnie został żołnierzem Wojska Polskiego, gdzie do 1 listopada 1926 roku pełnił służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza. 12 grudnia 1928 roku wstąpił do Policji Państwowej jako kandydat kontraktowy na szeregowego. 25 maja 1929 roku ukończył szkołę policyjną w Mostach Wielkich. Skierowano go do powiatu koszyrskiego. Od 2 marca 1931 roku do 8 kwietnia 1932 roku służył na posterunku Uchrynicze-Pniewo. Potem przez dwa lata w województwie lubelskim. Od 15 lutego 1934 roku pracował w Węgrowie, następnie do 1937 roku na Posterunku Skórzec, ostatnio jako komendant posterunku. Od 20 października 1937 roku do września 1939 roku był komendantem posterunku w Sarnakach (powiat siedlecki). Po 17 września 1939 roku dostał się do sowieckiej niewoli. Z Ostaszkowa przysłał tylko jeden list... List z adresem, pod który żona wysłała do niego fotografię. Na zdjęciu oprócz dwójki dzieci - Ireny i Ryszarda, na kolanach mamy leżała maleńka, niedawno urodzona Krystyna. Nie wiadomo, czy fotografia, z której asp. Michał Adamczyk miał się dowiedzieć o narodzeniu trzeciego dziecka - Krystyny, trafiła w jego ręce... 22 kwietnia 1940 roku przewieziony został z Ostaszkowa do Tweru, gdzie został zamordowany. Jego ciało spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Odznaczony był m.in. brązowym krzyżem zasługi. 11 listopada 2007 roku Prezydent RP awansował go pośmiertnie do stopnia aspiranta (pierwszy stopień oficerski w PP).

Pamięć aspiranta Michała Adamczyka uczcili uczniowie, Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Sadowej sadząc 29 maja 2009 roku na terenie placówki poświęcony Mu "Dąb Pamięci". Uroczystość odbyła się w ramach programu "Katyń... ocalić od zapomnienia" zainaugurowanego 13 kwietnia 2008 roku na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. Akcja polegała na posadzeniu w parkach, skwerach, przy instytucjach itp. 21.473 "Dębów Pamięci" na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Jeden Dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Od początku zainteresowanie tą patriotyczno-edukacyjną akcją było na tyle duże, że Patronat Honorowy nad programem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Wczoraj podczas uroczystości Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sadowej Pani Joann Cackowska powiedziała: "Jak szczególnymi osobami były każda z wielotysięcznych ofiar katyńskich, tak szczególny jest nasz pięcioletni dziś dąb. Sadzonka, którą otrzymaliśmy za pośrednictwem dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego od Biura Nasiennictwa Leśnego, pobłogosławiona ręką Ojca Świętego, a posadzona przez burmistrza i prezesa honorowego Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, rośnie na naszym terenie, by świadomość o tej trudnej przeszłości zakorzeniona została wśród naszych uczniów i mieszkańców tak mocno, jak silne i mocne są dęby - symbole siły, męstwa, szlachetności i sławy..."

Artykuł "Dąb aspiranta Adamczyka" - Magazyn "Policja 997", lipiec 2009, s. 25

Artykuł "Aspirant Adamczyk i jego rodzina" - Magazyn "Policja 997", luty 2010, s. 22

ego, ew

Powrót na górę strony