Aktualności

Kolizja i nietrzeźwi kierujący

Data publikacji 21.06.2022

Dochodziła 5:00 nad ranem, gdy dyżurny komisariatu w Ożarowie Mazowieckim otrzymał zgłoszenie kolizji drogowej. Do zdarzenia doszło w miejscowości Pilaszków. Jak ustalili funkcjonariusze, kierowca mitsubishi uderzył w barierki. Badanie alkomatem wykazało, że miał 1,6 promila alkoholu w organizmie. Także kierowca seata, który kilka godzin później włączając się do ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi i doprowadził do zderzenia, znajdował się w stanie nietrzeźwości. Miał blisko promil alkoholu w organizmie. Teraz obaj mężczyźni za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem.

Dochodziła 5:00 nad ranem, gdy dyżurny komisariatu w Ożarowie Mazowieckim został powiadomiony o kolizji drogowej. Do zdarzenia doszło w miejscowości Pilaszków. Przybyli na miejsce funkcjonariusze ustalili okoliczności i przebieg zdarzenia. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że kierowca mitsubishi stracił panowanie nad autem i uderzył w barierki.

Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny. Badanie alkomatem wykazało, że miał 1,6 promila alkoholu w organizmie. Także kierujący seatem, który kilka godziny później zderzył się z fordem, był nietrzeźwy. Ze wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego wynikało, że mężczyzna włączając się do ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu fordem i doprowadził do zderzenia. Miał blisko promil alkoholu w organizmie. Za popełnione wykroczenie funkcjonariusze nałożyli na kierowcę mandat karny w wysokości 1,1 tys. złotych oraz zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Teraz ich sprawą zajmie się sąd. Czynności w tych sprawach nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Pruszkowie.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia w ruchu drogowym. Osoby, które łamią przepisy ruchu drogowego muszą liczyć się z surowszymi niż do tej pory konsekwencjami. Obecnie maksymalny mandat za wykroczenie wynosi 5 tysięcy złotych, dotychczas było to 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych, dotychczasowa granica grzywny wynosiła 5 tysięcy złotych. Nowe przepisy wprowadzają także mandaty dla recydywistów. Kierowca, który w przeciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie, otrzyma dwukrotnie wyższą karę.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja

Powrót na górę strony