Aktualności

Policjanci złożyli hołd pomordowanym w Palmirach

Data publikacji 15.09.2022

Wczoraj na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca wybuch II wojny światowej i ofiary egzekucji w Puszczy Kampinoskiej. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji poległych celebrowaną przez Metropolitę Warszawskiego Jego Eminencję Księdza Kardynała Kazimierza Nycza. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Pan Andrzej Dera, Wicewojewoda Mazowiecki – Pan Sylwester Dąbrowski oraz w imieniu kierownictwa Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego I Zastępca podinspektor Tomasz Sapiński i Komendant Powiatowy Policji w Nowym Dworze Mazowieckim młodszy inspektor Rafał Trzaskoma.

W imieniu kierownictwa Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego wczoraj I Zastępca podinspektor Tomasz Sapiński oraz Komendant Powiatowy Policji w Nowym Dworze Mazowieckim młodszy inspektor Rafał Trzaskoma wzięli udział w uroczystości upamiętniającej ofiary masowych egzekucji przeprowadzanych w czasie II wojny światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach, w miejscu pamięci narodowej. W uroczystości wzięli również udział m.in.: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Pan Andrzej Dera, który odczytał list okolicznościowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Wicewojewoda Mazowiecki – Pan Sylwester Dąbrowski.

Uroczystość rozpoczęła się o 16.00 na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach, gdzie Metropolita Warszawski Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz celebrował mszę świętą za poległych i pomordowanych. W dalszej części odczytany został Apel Pamięci, po którym zaproszeni goście złożyli wieńce na mogiłach ofiar. Salwę honorową ku czci poległych oddała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Palmiry to cmentarz – mauzoleum, miejsce pamięci narodowej stanowiące jeden z najbardziej znanych symboli martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej. W tym miejscu hitlerowscy oprawcy dokonali egzekucji ponad 2000 osób, wśród których znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja/ E.Z.

  • Delegacja Policji składa wieniec na mogile
  • wieniec złożony na grobie
  • Delegacja Policji składa wieniec na mogile
Powrót na górę strony