Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwy kierowca bez uprawnień

Data publikacji 07.03.2023

Policjanci z komisariatu w Łomiankach podjęli kontrolę drogową wobec kierowcy forda. W jej trakcie okazało się, że mężczyzna był nietrzeźwy i nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Natomiast za popełnione wykroczenie 65-latek odpowie przed sądem, do którego policjanci skierują wniosek o ukaranie.

Dochodziła 23.00, gdy policjanci z komisariatu w Łomiankach patrolując rejon gminy zwrócili uwagę na kierowcę forda, którego tor jazdy wskazywał, że może być nietrzeźwy. Funkcjonariusze zatrzymali pojazd do kontroli drogowej. Badanie alkomatem potwierdziło, że mężczyzna wcześniej spożywał alkohol. Miał go 1,8 promila w organizmie. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

Za popełnione wykroczenie 65-latek odpowie przed sądem, do którego policjanci skierują wniosek o ukaranie. Natomiast za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Czynności w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa dla Warszawy-Żoliborza.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia w ruchu drogowym. Osoby, które łamią przepisy ruchu drogowego muszą liczyć się z surowszymi niż do tej pory konsekwencjami. Obecnie maksymalny mandat za wykroczenie wynosi 5 tysięcy złotych, dotychczas było to 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych, dotychczasowa granica grzywny wynosiła 5 tysięcy złotych. Nowe przepisy wprowadzają także mandaty dla recydywistów. Kierowca, który w przeciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie, otrzyma dwukrotnie wyższą karę.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja

Powrót na górę strony