Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj! To może być fałszywy prokurator. Nie oddawaj pieniędzy oszustom!

Data publikacji 24.03.2023

Do prób wyłudzenia pieniędzy dochodzi niemal każdego dnia. Sposoby działania oszustów są bardzo różne. Policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy w Starych Babicach prowadzą czynności w sprawie podszycia się pod Prokuratora Rejonowego Warszawa-Śródmieście. Oszuści wykorzystują metodę spoofingu, telefonując do pokrzywdzonych z numeru Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście tel. (22) 440 66 00 i polecają wypłacenie jakiejś sumy pieniędzy oraz dostarczenie jej w wyznaczone miejsce. Zachowajmy ostrożność, gdy telefonuje do nas ktoś, kto podaje się za policjanta, prokuratora, czy nawet członka rodziny i poprosi nas o pieniądze. Nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji.

Prosimy wszystkich o ostrożność w kontaktach telefonicznych zwłaszcza, gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon, zwłaszcza, gdy podaje się za policjanta, czy prokuratora. Do prób wyłudzenia pieniędzy dochodzi niemal każdego dnia. Sposoby działania oszustów są bardzo różne.

Policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy w Starych Babicach prowadzą czynności w sprawie podszycia się pod Prokuratora Rejonowego Warszawa-Śródmieście. Do pokrzywdzonych telefonują osoby (zdarza się, że mają wschodni akcent) podające się za pracowników Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, bądź za samego Prokuratora Rejonowego Warszawa-Śródmieście i polecają wypłacenie jakiejś sumy pieniędzy oraz dostarczenie jej w wyznaczone miejsce. Oszuści wykorzystują metodę spoofingu, telefonując do pokrzywdzonych z numeru telefonu Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście (22) 440 66 00.

Zdarzają się przypadki, że oszuści w swoich historiach podają się również za Prokuratora Okręgowego w Warszawie, bądź prokuratorów z innych Prokuratur Rejonowych z terenu m.st. Warszawa.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności, gdy zatelefonuje ktoś, kto podaje się nie tylko za prokuratora, ale i za policjanta, czy nawet członka rodziny i poprosi o pieniądze. Nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. To może być oszust! Pamiętajmy, że prokuratorzy, czy funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie. Nigdy również nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie, pozostawieniu ich w jakimś miejscu, a także wpłacaniu pieniędzy na nieznane konta.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja/ea

Powrót na górę strony