Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne grzybobranie

Data publikacji 17.09.2023

Wrzesień to czas, kiedy do lasów ruszają grzybiarze. Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność. Przypominamy, że zbieranie grzybów w Kampinoskim Parku Narodowym, a także poruszanie się po nim poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i zagrożone karą grzywny.

Grzybiarze, szczególnie ci początkujący, powinni umieć rozpoznawać gatunki trujące. Aby zapobiec zatruciom należy zbierać grzyby duże i wyrośnięte, a unikać młodych, niewykształconych, gdyż łatwiej wtedy o pomyłkę. Gatunki z blaszkami pod kapeluszem są zwykle trujące, dlatego bezpieczniej jest wybierać grzyby rurkowe. Musimy mieć pewność czy dany okaz jest jadalny. W razie wątpliwości, powinniśmy sięgnąć po atlas lub zapytać bardziej doświadczonych grzybiarzy.

Pamiętajmy też o innych zagrożeniach. Istnieje duże niebezpieczeństwo zgubienia się w lesie, dlatego warto znać kilka zasad, które pomogą temu zapobiec. Na wyprawę najlepiej wybrać się w kilka osób, a jeśli zdarzy nam się przebywać w lesie w pojedynkę, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Dobrze jest też znaleźć i zapamiętać elementy charakterystyczne w danym terenie, które ułatwią odnalezienie drogi powrotnej. Pamiętajmy, że elementy odblaskowe, jasny strój czy naładowany telefon komórkowy mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.

Dzięki tym wskazówkom możemy uniknąć wielu zagrożeń czyhających w lesie i bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody.


Przypominamy również, że zbieranie grzybów w Kampinoskim Parku Narodowym, a także poruszanie się po nim poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i zagrożone karą grzywny.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja

Powrót na górę strony