Nie zgub się w lesie – porady dla grzybiarzy
Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Doświadczenia lat ubiegłych i zgłoszenia przyjmowane przez policjantów pokazują, że nie wszyscy amatorzy grzybów znają jednak lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Apelujemy o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
Osoby, które wybierają się do lasu często tracą orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do zaparkowanego pojazdu czy domu. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, starobabiccy policjanci apelują o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię i przestrzeganie kilka podstawowych rad:
- starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę;
- nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie, pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym;
- zabierzmy ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych;
- zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy;
- oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie;
- jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych;
- nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.
Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając, zaalarmujmy Policję.
W przypadku zaginięcia osoby angażowani są wszyscy policjanci, strażacy, a nawet leśnicy. Wykorzystywane są wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego. Często do takich poszukiwań angażowany jest pies tropiący oraz policyjny śmigłowiec, wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie. Niestety pracę służbom ratunkowym często utrudnia to, że zaginione osoby najczęściej nie mają przy sobie telefonu komórkowego, nie informują też rodziny, w którym kierunku udają się na grzybobranie. Dlatego tak ważne jest wyposażenie grzybiarza w naładowany telefon komórkowy, który umożliwi kontakt w sytuacji zgubienia się. Warto wychodząc do lasu ubrać kamizelkę odblaskową, dzięki której będziemy bardziej widoczni, co zapewne ułatwi służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego.
Mając na uwadze przypadki zaginięć w lasach, zazwyczaj podczas grzybobrania, Lasy Państwowe udostępniły bezpłatną aplikację Mobilny Bank Danych o Lasach, w skrócie (aplikacja mBDL), która umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na smartfonach i tabletach. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w zapis punktu z lokalizacji GPS, zapis trasy oraz prostą nawigację, dzięki której dostaniemy się do wskazanego punktu.
Linki do aplikacji: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aplikacje-mobilne/mobilny-bank-danych-o-lasach
Przypominamy również, że zbieranie grzybów w Kampinoskim Parku Narodowym, a także poruszanie się po nim poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i zagrożone karą grzywny.
info na podst: kgp/podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja
źródło: Lasy Państwowe