Aktualności

Kolejne oszustwo metodą „na policjanta” - policjanci wciąż ostrzegają, że oszuści nie odpuszczają

Data publikacji 17.11.2023

Wczoraj dyżurny komisariatu w Ożarowie Mazowieckim otrzymał zgłoszenie oszustwa metodą „na policjanta”, którego ofiarą padła starsza mieszkanka gminy. Do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i opowiedział historię o wypadku drogowym, który spowodował jej zięć, a w którym miała uczestniczyć również jej córka. Ofiarą miała być kobieta w zaawansowanej ciąży. Poinformował, że będą potrzebne pieniądze, aby „ratować zięcia”. Kobieta zebrała swoje oszczędności i przekazała je oszustom. Niech ta historia będzie przestrogą dla innych osób.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrzegają przed oszustami, którzy mogą podawać się za fałszywych prokuratorów, prawników, pracowników banku, czy policjantów, tak jak to było ostatnio na terenie gminy Ożarów Mazowiecki. Wczoraj dyżurny komisariatu w Ożarowie Mazowieckim otrzymał zgłoszenie oszustwa metodą „na policjanta”, którego ofiarą padła starsza mieszkanka gminy. Do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i opowiedział historię o wypadku drogowym, który spowodował jej zięć, a w którym miała uczestniczyć również jej córka. Ofiarą miała być kobieta w zaawansowanej ciąży. Poinformował, że będą potrzebne pieniądze, aby „ratować zięcia”. Kobieta zebrała swoje oszczędności i przekazała je oszustom.

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Takie sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Dopiero po wszystkim osoba orientuje się, że niestety została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszczędności życia, czy nawet zaciągając kredyty.

Rozmawiajmy z naszymi rodzicami i dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć ich wykorzystać. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Nie zapominajmy także o osobach starszych, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Niech ta historia będzie przestrogą dla innych osób.

 

Przypominamy, że Komenda Powiatowa Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach wspólnie ze Starostwem Powiatu Warszawskiego Zachodniego prowadzą kampanię społeczną pn. „Bezpieczny Senior w Powiecie Warszawskim Zachodnim”. W ramach kampanii policjanci wspólnie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów Powiatu Warszawskiego Zachodniego prowadzą spotkania z seniorami mieszkającymi na terenie naszego powiatu.

Kampania skierowana jest głównie do zorganizowanych grup seniorów, w tym m.in. do uczestników Uniwersytetów III Wieku, Klubów Seniora, czy Kół Emerytów i Rencistów. Zainteresowanych prosimy o kontakt z st. asp. Martyną Podolską – telefoniczny, tel. (47) 72 43 253 lub mailowy (e-mail: oficer.prasowy.wawrszawa-zach@ksp.policja.gov.pl).

Link do komunikatu: Kampania społeczna „Bezpieczny Senior w Powiecie Warszawskim Zachodnim” - zapraszamy do współpracy.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja

Powrót na górę strony