Aktualności

Dzielnicowi dbają o osoby bezdomne, potrzebujące pomocy

Data publikacji 20.11.2023

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne oraz samotne w podeszłym wieku, które potrzebują pomocy. Aby nie doszło do tragedii policjanci uważnie kontrolują pustostany, ogródki działkowe i inne miejsca, w których osoby bezdomne zazwyczaj szukają schronienia w czasie zimy. Tym razem to dzielnicowy ze starobabickiego rewiru udał się na obchód rejonu, podczas którego odwiedził miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne. Za każdym razem policjanci informują o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które oferują nocleg i ciepły posiłek.

Należy pamiętać, że niewielki mróz, czy nawet kilka stopni powyżej, to warunki, które mogą być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla ludzi samotnych i bezdomnych. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na takie właśnie osoby. Policjanci już od jesieni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Dlatego widok mundurowych przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, ogródkach działkowych nie powinien specjalnie dziwić.

Warto przy tym pamiętać, że Policja nie jest w tej kwestii osamotniona. Aby nasza praca była jeszcze skuteczniejsza ściśle współpracujemy z przedstawicielami innych służb i instytucji. Istotną rolę pełnią dzielnicowi. Dzięki ich doskonałej wiedzy i znajomości podległego terenu sprawdzane są te miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo, że mogą przebywać osoby bezdomne. Tym razem to dzielnicowy ze starobabickiego rewiru udał się na obchód rejonu, podczas którego odwiedził miejsca, gdzie przebywają osoby narażone na wychłodzenie organizmu. Policjanci za każdym razem informują o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które oferują nocleg i ciepły posiłek.

Pomimo wzmożonych kontroli policjanci nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Dlatego liczymy na czujność i obywatelską postawę mieszkańców. Jak można pomóc? Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować życie. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 służby są w stanie bardzo szybko reagować na niebezpieczne sytuacje związane z zagrożeniem życia i zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. W takich sytuacjach jeżeli istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia osoba przebywająca w niskiej temperaturze znajduje schronienie w placówkach, które są do tego przeznaczone np. ogrzewalnie czy noclegownie. Pamiętajmy, aby w podobnych sytuacjach nie przechodzić obojętnie. Nasz telefon może komuś uratować życie.

Dzięki intensywnym działaniom służb bezpieczeństwo osób bezdomnych jest dużo większe. Ale warto pamiętać, że tutaj każdy może okazać się pomocny. Dlatego nie bądźmy obojętni, każdy może uratować życie. Warto przy tym skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Tak też warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!

info na podst. kgp /podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja

Powrót na górę strony