Aktualności

Kolejne oszustwo metodą „na policjanta” - policjanci wciąż ostrzegają, że oszuści nie odpuszczają

Data publikacji 13.06.2024

Wczoraj dyżurny komisariatu w Łomiankach otrzymał zgłoszenie oszustwa metodą „na policjanta”, którego ofiarą padła mieszkanka gminy. Do pokrzywdzonej zadzwoniła „córka” i opowiedziała o wypadku drogowym, który spowodowała. Z jej relacji wynikało, że potrąciła kobietę. Następnie „policjantka” poinformował o tym, aby „córka” nie trafiła do więzienia, trzeba zapłacić 60 tys. złotych kaucji. Pokrzywdzona choć nie dysponowała taką sumą pieniędzy, to i tak zebrała wszystkie swoje oszczędności i przekazała je oszustom. Niech ta historia będzie przestrogą dla innych osób.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrzegają przed oszustami, którzy mogą podawać się za fałszywych prokuratorów, prawników, pracowników banku, czy policjantów, tak jak to było ostatnio na terenie gminy Ożarów Mazowiecki. Wczoraj dyżurny łomiankowskiego komisariatu otrzymał zgłoszenie oszustwa metodą „na policjanta”, którego ofiarą padła kobieta mieszkająca na terenie gminy. Do pokrzywdzonej zadzwoniła „córka” i opowiedziała o wypadku drogowym, który spowodowała. Z jej relacji wynikało, że potrąciła kobietę. Następnie „policjantka” poinformował o tym, aby „córka” nie trafiła do więzienia, trzeba zapłacić 130 tys. złotych poręczenia majątkowego. Pokrzywdzona choć nie dysponowała taką sumą pieniędzy, to i tak zebrała wszystkie swoje oszczędności i przekazała je oszustom.

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Takie sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Dopiero po wszystkim osoba orientuje się, że niestety została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszczędności życia, czy nawet zaciągając kredyty.

Rozmawiajmy z naszymi rodzicami i dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć ich wykorzystać. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Nie zapominajmy także o osobach starszych, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Niech ta historia będzie przestrogą dla innych osób.

 

Przypominamy, że Komenda Powiatowa Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach wspólnie ze Starostwem Powiatu Warszawskiego Zachodniego prowadzą kampanię społeczną pn. „Bezpieczny Senior w Powiecie Warszawskim Zachodnim”. W ramach kampanii policjanci wspólnie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów Powiatu Warszawskiego Zachodniego prowadzą spotkania z seniorami mieszkającymi na terenie naszego powiatu.

Kampania skierowana jest głównie do zorganizowanych grup seniorów, w tym m.in. do uczestników Uniwersytetów III Wieku, Klubów Seniora, czy Kół Emerytów i Rencistów. Zainteresowanych prosimy o kontakt z st. asp. Martyną Podolską – telefoniczny, tel. (47) 72 43 253 lub mailowy (e-mail: oficer.prasowy.wawrszawa-zach@ksp.policja.gov.pl).

Link do komunikatu: Kampania społeczna „Bezpieczny Senior w Powiecie Warszawskim Zachodnim” - zapraszamy do współpracy.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja

Powrót na górę strony