Woda - żywioł, który w tym roku odebrał już wiele żyć młodym osobom
Od początku roku w Polsce, w wyniku utonięcia życie straciło paręset osób. Te tragiczne wydarzenia pokazują nam, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy wielu z nas szuka wytchnienia na plażach, jeziorach i basenach. Podczas spędzania czasu w taki sposób nie zapominajmy jednak o zdrowym rozsądku, gdyż to od nas samych zależy, czy bezpiecznie wrócimy do domu.
Warunki atmosferyczne, które panują za oknem powodują, że bardzo często korzystamy z różnych atrakcji wodnych. Niestety nie zawsze ten letni wypoczynek nad wodą kończy się miłymi wspomnieniami. Dlatego też w Polsce odbywaja się liczne spotkania przedstawicieli służb dbających o bezpieczeństwo, by raz jeszcze zaapelować o rozsądek i ostrożność.
Wielu osobom czas wolny i dobra zabawa nierozerwalnie kojarzy się z alkoholem. Jak się okazuje jest on jedną z głównych przyczyn tragedii do jakich dochodzi nad wodą. Każde z tych nieszczęść, to ogromy ból dla rodziny. Aby uniknąć takich zdarzeń należ zachować podstawowe środki ostrożności:
- pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana - informują o tym znaki i tablice. Nie wolno także pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych,
- zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
- na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:
– wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – oznaczone bojami (pławami) w kolorze białym,
– strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm – oznaczone bojami (pławami) w kolorze czerwonym,
– strefy dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m – oznaczone bojami (pławami) w kolorze żółtym, - nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem,
- nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych,
- kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, zawiadom właściwe służby oraz inne osoby,
- nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich,
- nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku, pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne,
- należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni,
- Pamiętaj! Nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki - będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru osób dorosłych, nawet jeśli jest to staw lub basen na własnej posesji.
Przypominamy, że niebezpieczne miejsca nad wodą możemy zgłaszać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Woda to żywioł, który wymaga od nas szczególnej uwagi oraz ostrożności. Niezależnie od naszych umiejętności pływackich, zawsze powinniśmy być świadomi potencjalnych zagrożeń. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać:
Gdy zauważysz, że ktoś tonie w wodzie, natychmiast podejmij następujące kroki:
- Zawołaj o pomoc. Krzycz, aby przyciągnąć uwagę innych osób w pobliżu.
- Jeśli potrafisz, idź tonącemu na ratunek, zabierając ze sobą przedmiot ułatwiający utrzymywanie się na wodzie.
- Wezwij służby. Natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 i powiadom o sytuacji. Podaj dokładną lokalizację i opowiedz o tym, co się dzieje.
- Monitoruj sytuację. Nie tracąc tonącej osoby z oczu, obserwuj jej położenie i zachowanie, aby móc przekazać te informacje służbom.
- Udziel pierwszej pomocy.
Pamiętajmy o numerach alarmowych:
WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: dla telefonów komórkowych: 601 100 100
Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112
Tutaj sprawdzisz aktualne statystyki dotyczące utonięć.
- Bezpieczeństwo powinno być zawsze naszym priorytetem. Wspólnie chcemy cieszyć się wypoczynkiem i powrócić do domu w pełni bezpieczni i zdrowi. Bądźmy odpowiedzialni za nasze działania i wspólnie dbajmy o siebie nawzajem.