Aktualności

Szczęśliwy finał poszukiwań kobiety, której rodzina zgłosiła zaginięcie

Data publikacji 08.04.2025

Wczoraj wieczorem dyżurny komendy w Starych Babicach otrzymał zgłoszenie o zaginięciu starszej kobiety. Do poszukiwań zaginionej zostali zaangażowani dzielnicowi oraz policjanci z powiatu warszawskiego zachodniego, przewodnik z psem służbowym, funkcjonariusze OPP w Warszawie, załoga policyjnego śmigłowca oraz strażacy. Na szczęście finał okazał się szczęśliwy. Kobietę po dwóch godzinach poszukiwań odnaleźli policjanci. Trafiła pod opiekę najbliższej rodziny.

Wczoraj wieczorem dyżurny komendy w Starych Babicach został powiadomiony o zaginięciu starszej kobiety. Jak ustalili policjanci, rodzina sprawdziła wszystkie możliwe miejsca, w których kobieta mogłaby przebywać, niestety nigdzie nie mogli jej odnaleźć. Wtedy najbliżsi zaniepokojeni nieobecnością kobiety poprosili o pomoc policjantów. Poszukiwania zaginionej rozpoczęli starobabiccy kryminalni. W akcji uczestniczyli również dzielnicowi i policjanci z powiatu warszawskiego zachodniego, funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, przewodnik z psem tropiącym, załoga policyjnego śmigłowca oraz strażacy.

Na szczęście finał okazał się szczęśliwy. Kobieta po około dwóch godzinach poszukiwań została odnaleziona w kompleksie leśnym przez policjantów OPP, których wspierali strażacy. Funkcjonariusze udzielili jej niezbędnej pomocy i wezwali na miejsce zespół ratownictwa medycznego. Po przeprowadzonym badaniu kobieta trafiła pod troskliwą opiekę rodziny.

W przypadku zaginięcia bliskiej nam osoby nie należy zwlekać z czasem, trzeba jak najszybciej zgłosić się do najbliższej jednostki Policji. Funkcjonariuszom będą potrzebne szczegółowe informacje na temat zaginionej osoby – jak wyglądała, w co była ubrana, gdzie ostatni raz ją widziano, czy jest chora, czy przyjmuje jakieś leki.

Pamiętaj, by nigdy nie wahać się ze zgłoszeniem zaginięcia osoby na Policji. Nie musisz czekać 24 godziny na zgłoszenie zaginięcia! Niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112 lub udaj się do najbliższej jednostki Policji. Funkcjonariusz przyjmie od Ciebie zgłoszenie niezależnie od tego ile czasu upłynęło od stwierdzenia zaginięcia osoby. W przypadku rozpoczęcia poszukiwań ważna jest każda sekunda.

Poniżej przedstawiamy kilka elementów, które są niezwykle istotne, gdy dojdzie do zaginięcia bliskiej nam osoby:

  1. Będąc w jednostce Policji lub rozmawiając telefonicznie z funkcjonariuszem przekaż pełne dane oraz cechy charakterystyczne osoby zaginionej. Jeśli zgłaszasz zawiadomienie w jednostce Policji zabierz ze sobą jak najbardziej aktualne zdjęcie zaginionego (może być również zdjęcie w telefonie), co umożliwi szybkie podanie rysopisu osoby zaginionej funkcjonariuszowi Policji. Podaj dokładny ubiór zaginionego, w jakim ostatnio go widziałeś, a także cechy charakterystyczne (np. blizny, tatuaże, charakterystyczny sposób chodzenia) oraz środek transportu, jakim najczęściej się porusza.
  2. Ustal, gdzie w ostatnich dniach najczęściej przebywała zaginiona osoba, czy miała ulubione miejsca, w których chętnie spędzała czas sama. Wymień również osoby, u których zaginiona osoba mogła szukać schronienia oraz podaj dane osób, z którymi jest w stałym kontakcie.
  3. Zastanów się, czy w ostatnim czasie zaginiona osoba, nie przejawiała niecodziennych zachowań, czy nie mówiła o wyjeździe, rozpoczęciu życia na nowo. Jeśli tak, natychmiast poinformuj o tym funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie.
  4. Przekaż policjantowi informacje o istotnych chorobach osoby zaginionej, takich jak np. demencja, depresja, zaburzenia osobowości, cukrzyca.
  5. Zastanów się, czy bliska osoba kiedykolwiek znikała na kilka dni bez słowa, czy zaginęła już kiedykolwiek wcześniej. Jeśli tak, poinformuj o tym policjanta przyjmującego zgłoszenie.

info na podst. mat. kgp/podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja

Powrót na górę strony