Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znajdźmy czas dla dziecka

Data publikacji 22.06.2009

Okres wiosenno-letni to dla rodziców czas wzmożonych obaw o swoje pociechy. Zmartwień o to, czy dziecko nie wda się w podejrzane znajomości, sięgnie po alkohol, narkotyki, czy też nie popadnie w konflikt z prawem. Zagrożenia te stanowią realne niebezpieczeństwo i mogą przydarzyć się każdemu. Pamiętajmy, że młodemu człowiekowi nie jesteśmy w stanie niczego skutecznie zabronić, ale możemy z nim rozmawiać. Stwarzać alternatywy zdrowego i bezpiecznego życia. Wspierać i dowartościowywać, a swym pozytywnym postępowaniem dawać przykład.

Policja wraz z placówkami oświatowymi realizuje i realizować będzie działania zapobiegawcze, których celem jest stworzenie warunków do funkcjonowania szkół wolnych od zagrożeń różnymi zjawiskami patologicznymi, a zwłaszcza demoralizacją nieletnich. Niemniej jednak ten obowiązek spoczywa głównie na rodzinie, która jest tu najważniejsza, bo to w niej człowiek, od najmłodszych lat, uczy się podejmowania decyzji, nawiązywania kontaktów oraz wyrażania własnych uczuć. Uczy się dokonywania wyborów. Warto, więc wspierać dziecko, aby były one jak najbardziej słuszne i prawe. Na pewno jesteśmy godnym wzorem do naśladowania, tylko może trzeba coś zmienić, aby nasze dziecko, jeśli mamy coś sobie do zarzucenia, w przyszłości nie popełniało tych samych błędów. Pamiętajmy, że nasza pociecha uczy się pojmować i rozumieć świat od nas samych. Postrzega go takim, jakim my, dorośli, mu go stworzymy. Nasze wartości staną się jego wartościami i motorem do dalszego życia. Nawiązanie z dzieckiem dialogu, więzi emocjonalnej i zrozumienia, potrafi czasem zdziałać cuda. Na pewno pomoże nam pomóc dziecku. Nie bójmy się zapytać dziecka o rzeczy, które są dla niego trudne. Obdarzmy go zaufaniem. Jeśli przyzna się do rzeczy, której robić nie powinno - nie wymierzajmy mu kar. Siłą niczego nie osiągniemy. Wspólnie zastanówmy się nad formą pomocą, zawsze korzystając z porady specjalisty. W każdej szkole można poprosić o pomoc pedagoga, czy psychologa. W komendzie nowodworskiej również służymy pomocą. Nie wstydźmy się iść po poradę, nie ukrywajmy, że problem nas nie dotyczy i nic złego się nie dzieje. Tu chodzi przecież o państwa dziecko, które być może potrzebuje pomocy. Nie krzywdźmy i nie zaniedbujmy dzieci. Po to, aby i one nie krzywdziły innych i samych siebie.

Co możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zagrożeń? Przede wszystkim zapobiegać. Znajdźmy, więc czas dla swojego dziecka i wykorzystajmy go, by jak najczęściej:

  • okazać dziecku miłość, czułość, ciepło,
  • rozmawiać z nim i nie unikać trudnych tematów,
  • słuchać go uważnie i nie lekceważyć jego problemów, które są dla dziecka najważniejsze na świecie, choćby dla nas były błahostką,
  • służyć radą i "być” kiedy Cię potrzebuje.

Nie oceniaj i nie porównuj go z innymi, Nie wyśmiewaj i nie krytykuj- pomóż mu uwierzyć w siebie, doceń starania oraz chwal postępy. Bądź mu przykładem i autorytetem, ucząc pozytywnych wartości oraz pamiętając, że najważniejsze jest to co robisz, a nie co mówisz.

Zawsze też staraj się poznać przyjaciół oraz nowych znajomych Twojego dziecka, wiedzieć gdzie, z kim i co robi. Nie zapominaj też wyrażać zdecydowanej, negatywnej postawy wobec wszelkich przejawów demoralizacji w otaczającym Cię świecie.

ego/ij
 

Powrót na górę strony