Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczne Ferie” – wykaz punktów kontroli autobusów

Data publikacji 01.02.2019

Ferie zimowe w województwie mazowieckim trwają od 28 stycznia do 10 lutego. To czas odpoczynku dzieci i młodzieży od obowiązków szkolnych związany między innymi z wyjazdami indywidualnymi i zorganizowanymi. Policjanci jak zawsze dołożą starań, aby podróże były bezpieczne. Sprawdzą stan techniczny autokarów, będą także kontrolować stan samochodów osobowych, trzeźwość kierowców i sposób przewożenia dzieci. Zwiększony będzie nadzór nad ruchem na trasach wyjazdowych.

Na terenie powiatu zorganizowane zostały cztery punkty kontroli autokarów, gdzie można przeprowadzić kontrolę pojazdów, którymi przewożone będą dzieci. Jednocześnie na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić, czy autokar, którym planowana jest podróż, posiada aktualne badania techniczne i ważne ubezpieczenie OC.

Aby zapewnić bezpieczny dojazd i powrót do miejsc wypoczynku, policjanci skontrolują zarówno stan techniczny pojazdu, jak i w uzasadnionych przypadkach, dokonają sprawdzenia stanu trzeźwości kierujących. Nasz powiat jest rozległy i aby uniknąć długiego oczekiwania na sprawdzenie pojazdu, policjanci wyznaczyli stałe punkty kontroli.

Kontrole będą przeprowadzane w godz. 11.00-11.45 w wyznaczone dni tygodnia według poniższego harmonogramu:

  • wtorek – Łomianki, ul. Staszica 2 (przy ICDS)
  • środa – Leszno, ul. Szkolna 13
  • piątek – Ożarów Mazowiecki w zatoczce postojowej przy ulicy Poznańskiej 159 (kierunek Warszawa).
  • codziennie w godzinach 6.30-7.30 w Starych Babicach, ul. Piłsudskiego (przy budynku KPP).

Policjanci ruchu drogowego sprawdzą między innymi: limit dopuszczalnego czasu jazdy, trzeźwość kierującego i sprawność techniczną pojazdu.

Apelujemy, aby w miarę możliwości, autokary były kierowane do punktu kontroli przed zabraniem dzieci. Kontrola trwa około 15 - 20 minut (jeżeli wszystko jest w porządku). Kierowca każdego skontrolowanego pojazdu otrzymuje protokół z kontroli. Rodzice lub opiekunowie dzieci mogą poprosić kierowcę po przyjeździe na miejsce zbiórki o pokazanie takiego dokumentu. To, czy autokar został skontrolowany, można ewentualnie zweryfikować telefonując do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach (tel. 22 752 80 00).

Ważne jest, aby w trakcie podpisywania umowy z przewoźnikiem, ustalić wcześniejszą kontrolę autokaru i zawrzeć taką informację w umowie.

W okresie ferii zimowych policjanci ruchu drogowego będą kontrolować przestrzeganie przepisów, zwrócą szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów (zarówno autokarów i samochodów). Sprawdzą trzeźwość kierowców i czy nie przekraczają oni dopuszczalnych prędkości. Skontrolują zapinanie pasów bezpieczeństwa i sposób przewożenia dzieci w pojazdach. W okolicach miejsc wypoczynku najmłodszych sprawdzą, czy kierujący i piesi nie powodują dla siebie zagrożenia.

/ego/

 

 

 

Powrót na górę strony