Aktualności
-
Zapraszamy na uroczystość z okazji jubileuszu 25-lecia powstania Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach
W tym roku obchodzimy 25. rocznicę powstania Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach. Z tej okazji 27 stycznia br. odbędą się uroczyste obchody. Rozpoczną się o godz. 10.00 mszą świętą w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach, a następnie o godz. 11.30 w Domu Kultury Stare Babice przy ul. Południowej 2a w Zielonkach-Parceli. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach.
Dodano: 22.01.2025 -
Babciu i Dziadku! Uważajcie na oszustów!
Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry moment, aby oprócz życzeń i prezentów, obdarować seniorów wiedzą, która pozwoli im skuteczniej bronić się przed niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać swoim ukochanym dziadkom to częste odwiedziny, nie tylko od święta, oraz poświęcony im czas i wspólne rozmowy o bezpieczeństwie.
Dodano: 21.01.2025 -
Babciu, Dziadku – bądźcie bezpieczni na drodze!
Nadchodzi Święto naszych Babć i Dziadków (21 i 22 stycznia). Wykorzystajmy tę okazję, aby przypomnieć naszym bliskim podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dodano: 21.01.2025 -
Gotowi do zapewnienia bezpieczeństwa
Objęcie przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej stanowi dla służby kontrterrorystycznej ogromne wyzwanie w dziedzinie zapewnienia bezpieczeństwa. Zważywszy na rangę i czas trwania tego wydarzenia utrzymanie najwyższego poziomu gotowości to priorytet każdej profesjonalnej służby stojącej na straży porządku publicznego i bezpieczeństwa kraju. W tym celu w minionym roku przeprowadzono szereg ćwiczeń zgrywających i warsztatów. Przykładem takich przedsięwzięć były np. ćwiczenia zorganizowane na terenie PGE Narodowy, w których wzięli udział kontrterroryści z: Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Białegostoku, Kielc, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Radomia i Warszawy.
Dodano: 20.01.2025 -
Nieuprawniony wjazd pojazdów do lasu
Jazda quadami, crossami, czy też samochodami terenowymi to dla wielu osób pasja oraz sposób na spędzanie wolnego czasu. Pamiętajmy jednak, że nie każdy i nie wszędzie może się takimi pojazdami poruszać, a już na pewno nie jest dobrym pomysłem wjazd do lasów, w tym także na tereny chronione.
Dodano: 17.01.2025 -
Bezpieczeństwo na polskich drogach to priorytet
Każdego dnia policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników polskich dróg. W minionym roku odnotowano nieco mniejszą liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych oraz poprawiło się bezpieczeństwo pieszych. W wielu obszarach potrzebna jest intensyfikacja działań, jednak możemy stwierdzić, że w wielu z nich stale utrzymuje się poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach.
Dodano: 10.01.2025 -
Podejrzany o spowodowanie wypadku drogowego w Ołtarzewie zatrzymany
W poniedziałek rano policjanci z komendy w Starych Babicach zatrzymali 32-latka podejrzanego o potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych. Do zdarzenia doszło 5 grudnia 2024 r. w Ołtarzewie. Sprawca uciekł, a 57-latka z ciężkimi obrażeniami trafiła do szpitala.
Dodano: 09.01.2025 -
Ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”
Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.
Dodano: 08.01.2025 -
Sytuacja kadrowa w Policji
Ostatnie 12 miesięcy w polskiej Policji to czas wytężonej pracy i wielu zmian. Nadinsp. Marek Boroń, Komendant Główny Policji po objęciu stanowiska zlecił Biuru Kontroli KGP zdiagnozowanie największych wyzwań, przed jakimi formacja stanęła. Jednym z najpoważniejszych była oczywiście sytuacja związana z liczbą wakatów.
Dodano: 07.01.2025 -
Rekordowy rok dla policyjnej logistyki
Profesjonalna Policja to nie tylko odpowiednie wyszkolenie funkcjonariuszy, ale także nowoczesny sprzęt, którym dysponując w codziennej służbie, mogą dbać o bezpieczeństwo obywateli oraz porządek publiczny. Inwestycje w sprzęt transportowy, wyposażenie osobiste policjantów, a także nowe budynki i remonty dotychczasowych obiektów to codzienność policyjnych logistyków. Rok 2024 pod wieloma względami był rekordowy.
Dodano: 07.01.2025 -
Wsiadł do cudzego auta i groził pasażerce śmiercią, został tymczasowo aresztowany
Policjanci z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozboje, do których doszło 25 grudnia 2024 roku na ul. Przy Agorze w Warszawie i w miejscowości Mościska. Mężczyzna został zatrzymany w poniedziałek po tym, kiedy próbował dokonać kradzieży w jednym ze sklepów przy ul. Marszałkowskiej. W Prokuraturze Rejonowej Warszawa Żoliborz usłyszał zarzuty rozbojów, za które grozi mu kara nawet do 20 lat pozbawienia wolności. Sąd uwzględnił wniosek prokuratura i zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.
Dodano: 02.01.2025 -
Odpowie za posiadanie mefedronu
Policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego komisariatu w Ożarowie Mazowieckim na ulicy Poznańskiej podjęli interwencję wobec 32-latka. Tą zakończyli jego zatrzymaniem. Mężczyzna miał przy sobie środki odurzające. Badanie narkotesterem wykazało, że był to mefedron. Za jego posiadanie ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje karę nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Dodano: 02.01.2025 -
Policja a Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej
1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Ze względu na liczne poważne wyzwania, przed którymi stoi obecnie Unia Europejska, fundamentem działań polskiej prezydencji w 2025 roku będzie bezpieczeństwo w wielu wymiarach, co bez wątpienia umiejscawia polską Policję w kluczowej roli w osiągnięciu wyznaczonych priorytetów.
Dodano: 02.01.2025 -
Ghosting scam - kradzież tożsamości po śmierci
Kiedy wszyscy myśleli, że rodzaje cyberprzestępstw zostały już wyczerpane, wtedy pojawił się – ghosting scam. Czy to możliwe, że w dzisiejszych czasach są osoby aż tak bardzo pozbawione skrupułów, że wykorzystają śmierć tych, którzy w żaden sposób już obronić się nie mogą? Niestety tak. Lepiej zatem za życia dowiedzieć się czym jest ghosting scam, aby móc skutecznie mu zapobiegać i żeby później „nie przewracać się w grobie”.
Dodano: 01.01.2025 -
Pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszych domów
Nikt nie chce być okradziony, szczególnie we własnym mieszkaniu. Niestety złodzieje wykorzystując brak zabezpieczeń i ostrożności właścicieli, włamują się do mieszkań. Często do takich sytuacji dochodzi w okresie świąteczno - noworocznym, kiedy na kilka dni pozostawiamy domy bez nadzoru. Wtedy łupem pada dobytek całego życia. Złodzieje zanim kogoś okradną długo go obserwują. Mają wtedy bardzo dobre rozeznanie. Wiedzą, kiedy nie ma nas w domu. To, ile ukradną, zależy od tego ile mają na to czasu. Niekiedy jest to tylko zabranie leżących na wierzchu przedmiotów, czasem możemy wrócić do domu, gdzie zostały tylko puste ściany.
Dodano: 31.12.2024 -
Bezpieczny Sylwester i Nowy Rok – Ostrożnie obchodź się z fajerwerkami!
Już niedługo zabawa sylwestrowa, wielkie odliczanie do Nowego Roku, huk petard oraz toasty. Jeśli już zdecydujemy się na używanie wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy, że tylko w połączeniu z zachowaniem szczególnej ostrożności i przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, będziemy mogli cieszyć się nadchodzącym Nowym 2025 Rokiem. Bezpieczeństwo nasze i najbliższych w dużej mierze zależy od nas samych. Niestety niewłaściwe używanie środków pirotechnicznych potrafi poważnie zagrozić naszemu zdrowiu lub życiu, a także być przyczyną pożarów. Bądźmy odpowiedzialni!
Dodano: 31.12.2024
Jednostki terenowe
- Powiaty
- Dzielnice
Polecamy
-
Akcja „Młody Bohater” – szef MSWiA nagradza bohaterskie zachowania dzieci
Akcja „Młody Bohater” to nowa inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda „Młody Bohater” będzie wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.
-
Nie jesteś sam. Pozwól Policji zwalczać rasizm.
Jeżeli masz poczucie, że czyn, którego doświadczyłeś, został spowodowany Twoim kolorem skóry, przynależnością narodową, etniczną, kulturową czy religijną, powiedz o tym Policji przy zgłaszaniu przestępstwa. W jednostce dostępne są również ulotki dla cudzoziemców na temat obowiązującego w Polsce prawa w zakresie problematyki przestępstw z nienawiści, w tym przestępstw popełnianych na tle rasowym, a także informacji o tym, jakie działania mogą cudzoziemcy podjąć w związku z doświadczeniem tego rodzaju zdarzeń.
-
Oszuści wciąż zagrażają bezpieczeństwu naszych dziadków
Tajemnicze telefony od osób podających się za krewnych czy policjantów do ludzi starszych z prośbą o pożyczenie pieniędzy, to już klasyczna metoda wyłudzeń stosowana przez oszustów. Wprawdzie wielu seniorów nie daje się oszukać, jednak problem wciąż dotyczy znacznej ich części. Warto przy okazji spotkań w gronie rodziny poruszyć ten temat i ostrzec najbliższych, jak mogą uchronić się przed oszustami.
-
Kampania społeczna „Bezpieczny Senior w Powiecie Warszawskim Zachodnim” - Zapraszamy do współpracy
Kampania społeczna pn. „Bezpieczny Senior w Powiecie Warszawskim Zachodnim” jest wspólną inicjatywą Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach oraz Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. W kampanii bierze udział również Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Inauguracja kampanii nastąpiła podczas spotkania z seniorami z Uniwersytetu III Wieku działającego przy Centrum Kultury w Izabelinie.
Ruch drogowy
-
Punkty kontroli autokarów
Na terenie powiatu zorganizowany został punkt kontroli autokarów, gdzie codziennie w godz. 5.30-7.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się, można przeprowadzić kontrolę pojazdów, którymi przewożone będą dzieci. Punkt kontroli wyznaczony został w Starych Babicach, ul. Warszawska 276 przy budynku KPP. Jednocześnie na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić, czy autokar, którym planowana jest podróż, posiada aktualne badania techniczne i ważne ubezpieczenie OC.
-
Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym
6 grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak, wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 2202).
-
Zmiany w przepisach dotyczących kontroli drogowej. Przepisy obowiązujące od 7 listopada 2019 roku
W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.
-
„Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” – kampania na rzecz dobrych świateł
W siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego odbył się briefing prasowy inaugurujący kampanię „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, która ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Komenda Stołeczna Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowy Instytut Motoryzacyji, a także Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik.
-
Jedno spojrzenie w komórkę
Ile czasu zajmuje kierowcy spojrzenie na dzwoniący telefon komórkowy/smartfon? Jedną, dwie, trzy sekundy? A co w tym czasie dzieje się na drodze? Po zastanowieniu się nad tymi pytaniami można dojść do wniosku, że zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie jazdy naprawdę ma sens. Co prawda przepis prawny mówi o zakazie korzystania z urządzenia wymagającego trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku, jednak najbezpieczniej jest powstrzymać się od rozmawiania przez telefon w czasie jazdy.
-
„Bezpieczni po zmroku”- trwa policyjna akcja
Policjanci ze stołecznej „drogówki” oraz komend powiatowych prowadzą działania prewencyjno-kontrolne „Bezpieczni po zmroku”. Podczas działań funkcjonariusze szczególną uwagę zwracają na pieszych poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych. Mundurowi wręczają również „odblaski”.
-
Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to grupa najbardziej narażona na negatywne skutki zdarzeń drogowych. Dlatego to z myślą o nich, policjanci podejmują działania profilaktyczne, dzięki którym pragną uświadomić pieszym, że ich zachowanie na drodze ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo.
-
Noś odblaski – świeć przykładem!
Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.